Ginekologia i Ginekologia operacyjna

"Kobieta i kwiat mają dni swoje. Nie mają lat." - Jan Izydor Sztaudynger

Co wykonujemy?

Dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Najczęstsze problemy, jakimi zajmują się ginekolodzy, to: zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcja, niepłodność, nowotwory narządów rodnych. Ściśle związana z położnictwem.

Z zakresu ginekologii wykonujemy:

  • operacje laparoskopowe i histeroskopowe
  • usuwanie cyst, guzów jajnika, mięśniaków macicy, torbieli,
  • udrażnianie jajowodów,
  • ciąża pozamaciczna,
  • operacje klasyczne (droga brzuszna i pochwowa)
  • operacje plastyczne wypadania narządów rodnych
  • zaburzenia statyki narządu rodnego
  • operacje onkologiczne
  • laparoskopowa diagnostyka i leczenie niepłodności
https://multimedica.pl/wp-content/uploads/2020/09/Ginekologia-operacyjna-i-estetyczna.png

Histeroskopia

Histeroskopia (HSC) – jedna z podstawowych metod diagnostycznych i terapeutycznych w obrębie ginekologii. Jej odpowiednikiem w innych dziedzinach są np. gastroskopia, laryngoskopia. Są to więc procedury tzw małoinwazyjne. Najczęściej nie wymagają znieczulenia ogólnego pacjenta.

Histeroskopia odbywa się bez naruszania ciągłości tkanek – jest to najmniej inwazyjna metoda spośród zabiegów ginekologicznych. Polega na wprowadzeniu cienkiego instrumentu przypominającego rurke o bardzo małej średnicy przez naturalne otwory prowadzące poprzez pochwę, szyjkę aż do jamy macicy. Histeroskop wyposażonych jest w specjalną optykę, która pozwala na oglądanie wnętrza macicy w dużym powiększeniu. Dodatkowo wyposażony jest w zestaw mikronarzędzi, ktore w razie potrzeby mogą posłużyć do diagnostyki lub usunięcia nieprawidłowej tkanki. W porównaniu więc do rozpowszechnionej metody łyżeczkowania jamy macicy „na ślepo” histeroskopia jest nieocenioną metodą pozwalającą na celowaną diagnostykę.

Histeroskopia zwykle nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi, a jedynie z niewielkim dyskomfortem, dlatego jest wykonywana bez znieczulenia lub wyłącznie w krotkotrwałym znieczuleniu miejscowym.

Metodą histeroskopową można również usunąć zmiany patologiczne z macicy: polipy, mięśniaki czy zrosty wewnątrzmaciczne.

Wskazaniami do jej wykonania są przede wszystkim nieprawidłowe krawienia maciczne: obfite i przedłużające sie miesiączki, krwawienia międzymiesiączkowe oraz krwawienia po menopauzie.

Szczególnie krawawienia u kobiet po menoopwauzie wymagają wyjaśnienia i weryfikacji histopatologicznej, gdyż mogą być objawem toczącego się w jamie macicy procesu nowotworowego. Inne wskazania do histeroskopii to: diagnostyka w przypadkach niepłodniści, podejrzenie wad wrodzonych macicy oraz przed planowanymi zabiegami operacyjnymi.

Histeroskopia jest metodą z wyboru, rozpowszechnioną na całym świecie, niezbędną w diagnostyce i leczeniu nieprawidłowości kanału szyjki i jamy macicy. Cechuje ją krótki czas trwania procedury. W związku z tym często brak konieczności znieczulenia. Najnowsze instrumenty tzw minihisteroskopy pozwalają na wgląd w narząd rodny bez użycia wzierników i kulociągów, co sprowadza do minimum dyskomfort pacjentki.

https://multimedica.pl/wp-content/uploads/2020/10/histeroskopia.png
https://multimedica.pl/wp-content/uploads/2020/09/logo-white-1.png
https://multimedica.pl/wp-content/uploads/2023/07/lgbt-1.png

Rejestracji w naszej klinice można dokonywać osobiście, na nasz adres e-mail lub numer telefonu:

Recepcja

Nasza Klinika znajduje się w północnej części miasta przy trasie wyjazdowej na Warszawę.

Adres
Godziny otwarcia
bt_bb_section_top_section_coverage_image
Facebook
Zamknij